Week Six – Thoughts And Fears

Six Weeks. How am I doing on this journey to stop shopping and use up the stockpile? Getting off coupons and boxed, bagged and frozen foods?

Did I go buy newspapers this past Sunday? Yes I did not. I was not proud of myself either and about the only thing I need with coupons is the toilet paper and I could have probably bought “just” those from a clipping service, there were no dog food coupons so I am paying full price for that at the moment.

My problem is not just providing for me, I can live in the produce isle, its I have to feed others and they do not like change.

The only things I bought using a coupon this week was one five pound bag of self rising flour and a can of Pam.

The flour was on sale at Publix for two dollars and the coupon was for twenty five cents, that doubled so I paid one dollar and fifty cents for the flour, this will last me a long time. The Pam was buy one get one free, at Publix they split the price so nothing rings up as free, just half price, making it just one dollar and fifty cents. I used a thirty cent coupon that doubled and it was just ninety cents. No stockpiling I was out of both.

Now what I did buy was produce and at Aldi`s but no coupons and no stockpiling.
Here is what I got this week:

Navel oranges- two ninety nine a bag

Roma tomatoes- one sixty nine – six tomatoes

Strawberries- one forty nine per sixteen ounces

Four cucumbers – forty nine cents each

Celery – sixty nine cents per pack

Cabbage – one thirty nine per head

Iceberg lettuce – eighty nine cents each head

Mushrooms – one thirty nine per eight pounces

Green beans – one eighty nine per large carton

Russet potatoes -one fifty nine per ten pounds

Red Delicious Apples – three forty nine per bag

Total : $19.46

This will last two people one week. Although I have cabbage I grew and put away in the deep freezer we still like fresh cole slaw and the frozen will not do.

So if I stick with just buying fresh and using up all the vegetables in the freezer then I will be only spending $80 to $100 per month on fresh produce per month. Well until I am growing all of this in the summer.

BUT as I break this addiction, I do feel the pain, I think about what day it is and how many days till the current sale will be over at each store. This may take a while!

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

.59 Carrots and .99 onions

That is right! it is the weekly sale at Aldi`s grocery store and more, I got the unadvertised prices too and they are also awesome.

February 17 – 23 – Produce picks of the week:

Navel oranges – one dollar and ninety nine cents for four pound bags!

Gala apples- one dollar and ninety nine cents for three pound bags!

Baking potatoes – one dollar and forty nine cents for five pound bags!

Carrots – fifty nine cents for two pound bags!

Sweet onions- ninety nine for two pound bags!

Organic bananas – sixty nine per pound but in two pound bags so you`ll pay one dollar and thirty eight cents!

Organic Arugula – one dollar and sixty nine cents per five ounce bags!

Blackberries – ninety nine cents per eight ounce package!

Now for other deals :

The regular bananas are just forty four cents per pound, in bags and weight varies.

Iceburg lettuce was an awesome low of eight nine cents per head.

Spinach – one dollar and forty nine cents for eight ounce bag!

Italian salad – one dollar and forty nine cents for nine ounce bag!

Sweet butter lettuce – one dollar and forty nine cents for six ounce bag!

How about meat?

Chicken thighs – ONLY forty nine cents per pound! Average package size is around four and a half pounds.

Ground beef – ONLY one dollar and eighty nine cents per pound! Sold in five pound lacks for nine dollars and forty five cents.

And if your not into the red meat be sure to check out the frozen section of seafood.

Shrimp prices range from four dollars and forty nine cents to six dollars and forty nine cents.

Salmon fillets just six ninety nine for thirty two ounces!

Tilapia fillets are just two ninety nine per sixteen ounces!

So what said you cannot eat good and for so, so cheap?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

Note: I make no money from Aldi grocery store for sharing the deals, I just think everyone should eat good for less.