.99 Red Potatoes And .49 Bay Carrots

ALDI is the place, but you already knew that! Yesterday the new weekly sales ad came out. March sixteenth to March twenty second.

The closer Easter gets the more I am seeing sales for having a nice Easter dinner.

First I will do the Produce picks of the week:

Baby carrots – forty nine cents per sixteen ounce bag

Yellow onions – seventy nine cents per three pound bag

Cabbage – seventy nine cents per head

Red Potatoes – ninety nine cents per five pound bag.

Black berries – ninety nine cents per six ounce package

Mandarins – two dollars and thirty nine cents per three pound bag

Meat picks of the week :

Smoked ham- butt portion- ninety nine cents per pound

Smoked ham- shank portion- seventy nine cents per pound

Spiral sliced ham – Half ham- one dollars and forty nine cents per pound.

Spiral sliced ham – Double glazed brown sugar- one dollars and seventy nine cents per pound.

Butterball turkey – One dollar and nineteen cents per pound.

Boneless leg of lamb roast – Six dollars and forty nine cents per pound

Chicken thighs – forty nine cents per pound – Family pack around five pound packages

Spareribs – two dollars and forty nine cents per pound

Frozen veggies :

Green beans – one dollars and forty nine cents per sixteen ounce package.

Broccoli florets – ninety nine cents per twelve ounce package.

And that is the specials this week at Aldi`s grocery store.

It depends on which way you like to go for Easter dinner. I would love to have a cook out and have the spareribs and chicken cooked out on the grill with a little bbq sauce, steamed green beans with butter and spices, maybe a few red potatoes. Lets not forget the bbq onions these are SO GOOD!

A couple pounds of ribs = $5.00

A couple pounds of chicken = $1.00

Green beans – $1.49

A couple pounds of Potatoes – .40

Two onions – .25

Just a little over $8.00 for a nice meal for two 🙂

What about you can you make a nice meal on the cheap from Aldi`s?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

Save More Money – How to use bulk

As I mentioned in the post before – Save More money – Five ideas on food , there are many ways to use the food you buy.
Save More money – Five ideas on food

Last week I got four pounds of carrots on sale for one dollar and eighteen cents. You maybe thinking “that is a lot of carrots to use before they go bad” and you are right. So how did I use those carrots?

First use was for a Garden salad, I Julienned a couple and tossed them with the lettuce, Tomatoes and cucumbers. Italian was the salad dressing for the night.
100_5960

Next I made seven meals of soup. I cleaned and peeled the carrots, next I sliced them into circles and added them to the soup, cooked them a little bit then I pressured canner them.

100_5979

One of my favorite slaws is the Carrot slaw. Carrots hand grated with crisp red delicious apples and sweet raisins, covered in a light mayo and a drizzle of sweetener of choice.

100_5990

And tonight Honeyed carrots. Cleaned a peeled, cut into circles and cooked slowly with honey and butter, a dash of salt.

But I still have carrots and then I thought a minute and it was on, Another carrot slaw. Carrot slaw is not just for lunch or dinner, carrot slaw is breakfast for me 🙂

100_5955

The same applies for the ten pound bag of chicken, you don`t have to use it all in one week and be burned out, you can space out the meals of chicken through out the month.

Lets say Chicken once a week.

Week one have chicken and rice.

Week two have B-B-Q chciken.

Week three Chicken noodle soup

Week four Chicken pot Pie.

Or if you don`t like one of those as a main course how about good old southern fried chicken?

Remove the bone and lace the chicken onto a A metal or wooden stick , marinade in Teriyaki sauce, make chicken on a stick!

How about Another Chinese dish? sweet and sour chicken with rice.

Chicken tacos?!

Chicken and dressing? (stuffing)

Chicken salad?

The possibilities are near endless, just think about all the different meals you can cook and the meat will be the cheapest ingredient, instead of the most expensive.

Before you say No to buying in bulk think about how much money you will save and how many meals you can make with just spending a few pennies per serving.

By Andria Perry
Photos By Andria Perry