Never Pay FULL Price!

For those of you who do not know me I am an extreme coupon using woman that will get everything , if possible, cheaper or free.

Since I have a nice stockpile I have cut the amount of shopping down from 100% to only, hmm, I would say 25% or less some weeks. And I made a resolution to use up this stockpile and not buy anything that I already have a stock of, no matter the price. Well okay if its free I will get it, but I have cut the amount of coupon clipping down also, so no coupons equals no shopping.

I was out of coffee! All I had left was hazelnut and that is not a flavor I like to wake up to so I did my research and my favorite coupon shopping store had coffee buy one get one free and no less than my favorite! Gevalia. I did not have coupons for this brand but I was lucky and a couple of friends send me two and that was all I needed. The price was $8.39 making each $4.20/ $4.19 and I used a $1.50 manufacture coupon for each, I got both for $5.39. And they had Tombstone Pizza buy one get one free at $5.27 and I had one $1.00 off two manufacture coupon that I printed making both just $4.27.

So my total was before sale and coupons $28.67
But I paid $9.66
Plus tax 1.37
equals = $11.03

I cant believe I bought pizza! I have been so good with eating fresh foods and no junk food. I guess my body needed it 🙂

All that I bought from Aldi`s this week was apples, oranges, bananas and strawberries and I did not spend much cause that store is awesome for its weekly sale, tomorrow starts a new sales week and I will try to get one of those ads and share the savings so you`ll know if you need to shop before you drive all the way to the grocery store 🙂

What deals have you gotten recently?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

Week Six – Thoughts And Fears

Six Weeks. How am I doing on this journey to stop shopping and use up the stockpile? Getting off coupons and boxed, bagged and frozen foods?

Did I go buy newspapers this past Sunday? Yes I did not. I was not proud of myself either and about the only thing I need with coupons is the toilet paper and I could have probably bought “just” those from a clipping service, there were no dog food coupons so I am paying full price for that at the moment.

My problem is not just providing for me, I can live in the produce isle, its I have to feed others and they do not like change.

The only things I bought using a coupon this week was one five pound bag of self rising flour and a can of Pam.

The flour was on sale at Publix for two dollars and the coupon was for twenty five cents, that doubled so I paid one dollar and fifty cents for the flour, this will last me a long time. The Pam was buy one get one free, at Publix they split the price so nothing rings up as free, just half price, making it just one dollar and fifty cents. I used a thirty cent coupon that doubled and it was just ninety cents. No stockpiling I was out of both.

Now what I did buy was produce and at Aldi`s but no coupons and no stockpiling.
Here is what I got this week:

Navel oranges- two ninety nine a bag

Roma tomatoes- one sixty nine – six tomatoes

Strawberries- one forty nine per sixteen ounces

Four cucumbers – forty nine cents each

Celery – sixty nine cents per pack

Cabbage – one thirty nine per head

Iceberg lettuce – eighty nine cents each head

Mushrooms – one thirty nine per eight pounces

Green beans – one eighty nine per large carton

Russet potatoes -one fifty nine per ten pounds

Red Delicious Apples – three forty nine per bag

Total : $19.46

This will last two people one week. Although I have cabbage I grew and put away in the deep freezer we still like fresh cole slaw and the frozen will not do.

So if I stick with just buying fresh and using up all the vegetables in the freezer then I will be only spending $80 to $100 per month on fresh produce per month. Well until I am growing all of this in the summer.

BUT as I break this addiction, I do feel the pain, I think about what day it is and how many days till the current sale will be over at each store. This may take a while!

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

.99 Red Potatoes And .49 Bay Carrots

ALDI is the place, but you already knew that! Yesterday the new weekly sales ad came out. March sixteenth to March twenty second.

The closer Easter gets the more I am seeing sales for having a nice Easter dinner.

First I will do the Produce picks of the week:

Baby carrots – forty nine cents per sixteen ounce bag

Yellow onions – seventy nine cents per three pound bag

Cabbage – seventy nine cents per head

Red Potatoes – ninety nine cents per five pound bag.

Black berries – ninety nine cents per six ounce package

Mandarins – two dollars and thirty nine cents per three pound bag

Meat picks of the week :

Smoked ham- butt portion- ninety nine cents per pound

Smoked ham- shank portion- seventy nine cents per pound

Spiral sliced ham – Half ham- one dollars and forty nine cents per pound.

Spiral sliced ham – Double glazed brown sugar- one dollars and seventy nine cents per pound.

Butterball turkey – One dollar and nineteen cents per pound.

Boneless leg of lamb roast – Six dollars and forty nine cents per pound

Chicken thighs – forty nine cents per pound – Family pack around five pound packages

Spareribs – two dollars and forty nine cents per pound

Frozen veggies :

Green beans – one dollars and forty nine cents per sixteen ounce package.

Broccoli florets – ninety nine cents per twelve ounce package.

And that is the specials this week at Aldi`s grocery store.

It depends on which way you like to go for Easter dinner. I would love to have a cook out and have the spareribs and chicken cooked out on the grill with a little bbq sauce, steamed green beans with butter and spices, maybe a few red potatoes. Lets not forget the bbq onions these are SO GOOD!

A couple pounds of ribs = $5.00

A couple pounds of chicken = $1.00

Green beans – $1.49

A couple pounds of Potatoes – .40

Two onions – .25

Just a little over $8.00 for a nice meal for two 🙂

What about you can you make a nice meal on the cheap from Aldi`s?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

.99 Kiwi Packages And .99 Strawberries Packages

March 9th to March 15th. Aldi`s Weekly specials.

This week is much like all the other weeks and Adli`s have an AWESOME sale. Since I am breaking my couponing addiction I am leaning on Aldi`s to help me. I can still shop but spend less and its for the most part ALL fresh produce that I buy and that is good for my body and to shrink the waist line.

Since Easter is nearing there are a few things Aldi is carrying for the occasion and with low prices too.

First the produce of the week sale:

Kiwi – ninety nine cents per package, usually six to a pack.

Strawberries – ninety nine cents per sixteen ounce package

Grapefruit – thirty three cents each.

Lemons – one dollar and seventy nine cents per two pound bag.

Navel oranges – one dollar and seventy nine cents per four pound bag.

Peaches – one dollar and seventy nine cents per two pound bag.

Plums – one dollar and seventy nine cents per two pound bag.

Nectarines – one dollar and seventy nine cents per two pound bag.

Aldi`s meat of the week sale :

Ham :

Smoked ham- butt portion- ninety nine cents per pound

Smoked ham- shank portion- seventy nine cents per pound

Spiral sliced ham – three dollars and forty nine cents per pound.

Spiral sliced ham – Half ham- one dollars and forty nine cents per pound.

Turkey and Chicken :

Butterball turkey – One dollar and nineteen cents per pound.

Boneless turkey breast – eight dollars and ninety nine cents per 48 punce package (frozen)

Family pack chicken breast – one dollars and forty nine cents per pound, average weight five pound packages.

Frozen veggies :

Green beans – one dollars and forty nine cents per sixteen ounce package.

Broccoli florets – ninety nine cents per twelve ounce package.

So what would I have for dinner?

Baked Lemon pepper chicken with buttered Broccoli florets and a kiwi, strawberry and peach salad in a dab of mayo dressing.

There ya go, now plan what is for dinner with this Aldi`s weekly ad.

By Andria Perry
Photo By Andria Perry – Aldi`s shopping carts.

.39 Avocados and .33 Grapefruits

The weekly produce picks at Aldi are an awesome priced this week! So far this is the best week in a long time for fresh vegetables and fresh fruits. March 2nd. to the 8th. 2016

We`ll start with the produce picks of the week that I seen yesterday while shopping for fresh goodness:

Avocados – Thirty nine cents each.

Grapefruits – Thirty three cents each.

Roma tomatoes – ninety nine cents per sixteen ounce bag, usually five to six per bag.

Strawberries – one dollar and twenty nine cents per sixteen ounce package.

Navel oranges – one dollar and seventy nine cents per four pound bag.

Mandarins – two dollars and thirty nine cents per three pound bag.

Organic baby Carrots – one dollar and nineteen cents per sixteen ounces.

Organic Spring mix – one dollar and forty nine cents per five ounce bag.

Now to the meat pick of the week :

Fresh USDA choice corned beef points – two dollars and ninety nine cents per pound.

Family pack of chicken drumsticks – forty nine cents per pound, usual size packs are four and one half pounds which equals around two dollars and twenty five cents a family package.

Lets see what else is a good deal this week :

Ground turkey – One dollar and eighty nine cents per sixteen ounce roll.

Fresh chicken thighs – ninety nine cents per pound.

Fresh chicken breast – two dollars and forty nine per pound.

Fresh chicken chicken leg quarters – eighty nine cents per pound.

That is what I see as pretty good deals this week at Aldi grocery store.

Since I don`t like to eat red meat this week is a perfect shopping and stocking week for me on chicken. I am not picky about the cut of chicken either, I can make a meal from any cut.

One of my favorites meals is Drumsticks baked in the oven, lightly salted and drizzled with black peppers, a few minutes before they are ready to take out of the oven, pour one half cup of fresh squeezed orange juice over the drumsticks and let this warm into the chicken.

With a side salad of spring mix, sliced baby carrots, diced roma tomatoes and chopped avocados, with a strawberry, vinegar and basil puree dressing.

You can feed a family of four for under ten dollars! thats just two dollars and fifty cents per fresh meal, nothing frozen.

How do you shop and save?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

Save More Money – How to use bulk

As I mentioned in the post before – Save More money – Five ideas on food , there are many ways to use the food you buy.
Save More money – Five ideas on food

Last week I got four pounds of carrots on sale for one dollar and eighteen cents. You maybe thinking “that is a lot of carrots to use before they go bad” and you are right. So how did I use those carrots?

First use was for a Garden salad, I Julienned a couple and tossed them with the lettuce, Tomatoes and cucumbers. Italian was the salad dressing for the night.
100_5960

Next I made seven meals of soup. I cleaned and peeled the carrots, next I sliced them into circles and added them to the soup, cooked them a little bit then I pressured canner them.

100_5979

One of my favorite slaws is the Carrot slaw. Carrots hand grated with crisp red delicious apples and sweet raisins, covered in a light mayo and a drizzle of sweetener of choice.

100_5990

And tonight Honeyed carrots. Cleaned a peeled, cut into circles and cooked slowly with honey and butter, a dash of salt.

But I still have carrots and then I thought a minute and it was on, Another carrot slaw. Carrot slaw is not just for lunch or dinner, carrot slaw is breakfast for me 🙂

100_5955

The same applies for the ten pound bag of chicken, you don`t have to use it all in one week and be burned out, you can space out the meals of chicken through out the month.

Lets say Chicken once a week.

Week one have chicken and rice.

Week two have B-B-Q chciken.

Week three Chicken noodle soup

Week four Chicken pot Pie.

Or if you don`t like one of those as a main course how about good old southern fried chicken?

Remove the bone and lace the chicken onto a A metal or wooden stick , marinade in Teriyaki sauce, make chicken on a stick!

How about Another Chinese dish? sweet and sour chicken with rice.

Chicken tacos?!

Chicken and dressing? (stuffing)

Chicken salad?

The possibilities are near endless, just think about all the different meals you can cook and the meat will be the cheapest ingredient, instead of the most expensive.

Before you say No to buying in bulk think about how much money you will save and how many meals you can make with just spending a few pennies per serving.

By Andria Perry
Photos By Andria Perry

Save More Money – Five Ideas On Food

There are little things that people can do that will save money on their grocery bills, With or without using coupons.

1. Shop weekly instead of monthly. This was a hard thing for me to learn how to do since I get most of my monthly money the first week of each month. I must give credit to learning how to use coupons to this new way of shopping.

When you shop once a month you are missing the dirt cheap sales all through the month. You get one sale and that is it and the foods that is on sale may not be what you and your family eats the most.

Be sure to check out your favorite store to shop online, they usually have the new sale ad posted. Make a list and know what you are going to spend and stick to your list! that way you will not over spend and have to put things back.

2. Buy some foods in bulk. If you can buy a ten pound package of Chicken legs for just pennies per pound, this is where you can really save money and feed your family.

All you have to do is remove the chicken from the original packaging and separate the chicken into meals. Freeze in freezer bags. depending on the size of your family, you may have bought enough chicken to last a month of once a week chicken meals.

100_5982 (2)

But don`t stop there, if you remove the chicken and the skin from the bones do not discard the bones and skin. Put the bones and skin into a large pot and cover with water, bring to boil then reduce the heat and let this boil softly for a couple hours. The result is fresh made chicken broth you can use for many meal to come or if you boil the chicken and have broth left over save this broth also. I store mine in the freezer in Old plastic mayo jars till I get enough to pressure can in the canner.

100_5985

3. Rice and noodles. These are other items that store well and last for months and months. you can just about always find both or one or the other on sale and if you apply a manufacturer coupon you may just get them free. I tend to take them out of the packaging and store them in air tight glass containers or large plastic containers with well fitted lids.

100_5415

4. Produce. This is another reason to shop weekly. You can afford to buy fresh produce by choosing the weekly sale. While bananas may be just .59 per pound, some weeks they are just.25 per pound. Most produce can be frozen for later use, especially fruit. Bananas can be frozen, after being peeled and placed into a freezer bag, and used for smoothies, made into ice cream or dipped into chocolate and ate frozen.

5. Bread. We have bread store`s here in Alabama. They carry fresh bread and bread that will expire soon, both are sold at a cheaper price, and they have a super sale table where its even cheaper than the already cheaper prices. This is when to buy in bulk and freeze. I just stack it in the freezer and when I need bread lay it out on the counter and let it thaw. Since there is just two of us and I really am not allowed to eat bread I will pull out only enough per meal so not to waste.

By Andria Perry
Photos By Andria Perry

.59 Carrots and .99 onions

That is right! it is the weekly sale at Aldi`s grocery store and more, I got the unadvertised prices too and they are also awesome.

February 17 – 23 – Produce picks of the week:

Navel oranges – one dollar and ninety nine cents for four pound bags!

Gala apples- one dollar and ninety nine cents for three pound bags!

Baking potatoes – one dollar and forty nine cents for five pound bags!

Carrots – fifty nine cents for two pound bags!

Sweet onions- ninety nine for two pound bags!

Organic bananas – sixty nine per pound but in two pound bags so you`ll pay one dollar and thirty eight cents!

Organic Arugula – one dollar and sixty nine cents per five ounce bags!

Blackberries – ninety nine cents per eight ounce package!

Now for other deals :

The regular bananas are just forty four cents per pound, in bags and weight varies.

Iceburg lettuce was an awesome low of eight nine cents per head.

Spinach – one dollar and forty nine cents for eight ounce bag!

Italian salad – one dollar and forty nine cents for nine ounce bag!

Sweet butter lettuce – one dollar and forty nine cents for six ounce bag!

How about meat?

Chicken thighs – ONLY forty nine cents per pound! Average package size is around four and a half pounds.

Ground beef – ONLY one dollar and eighty nine cents per pound! Sold in five pound lacks for nine dollars and forty five cents.

And if your not into the red meat be sure to check out the frozen section of seafood.

Shrimp prices range from four dollars and forty nine cents to six dollars and forty nine cents.

Salmon fillets just six ninety nine for thirty two ounces!

Tilapia fillets are just two ninety nine per sixteen ounces!

So what said you cannot eat good and for so, so cheap?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

Note: I make no money from Aldi grocery store for sharing the deals, I just think everyone should eat good for less.

Stockpile Sunday

February 14,2016

2016 Resolution number one – Stop shopping and use stockpile.

I did not stockpile shop last week at all. I bought twenty dollars worth fresh produce at Aldi`s and that was it.

I would like to say that there is a thing that most know as shopping addiction. I am not really addicted to shopping but I am addicted to shopping with coupons and getting things free or dirt cheap.

Over the years I have built a nice but small stockpile of just about anything a person can use to run a household. From body and hair products to cleaners and can goods.

I am down to four cans of tomatoes, I have not bought any canned tomatoes in three years. I am not sure of I will stock as many as I did before but most were free or no more than fifteen cents a can, all name brands too. Maybe I will grow and can my own this year.

I am sure I would have a three to four month supply of food if I did not leave this house or buy anything.

My problem is, I want to stop shopping altogether, with or without coupons and live on what I can grow and can myself.

Now this presents another problem, Sunday newspaper. I am used to buying several each week just for the coupons. I know I have to have dog food and toilet paper so do I go pay full price or buy those newspapers for the coupons and the opportunity to get it half price or less and stock it? But be tempted to buy more because I can get it for pennies with coupons.

The battle is one. On one shoulder sits the little red devil and on the other sits the little white angel. Who or what do I pick?

Will this stockpile Sunday cease to exist?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

Shopping At ALDI – Eggs .99 and .99 Grapes

Week February third to February ninth.

This week is another awesome week for produce at Aldi`s grocery store. The fruits and vegetables were so nice and fresh.

Picks of the week are :

Red grapes – .99 a pound – $1.98 per two pound bag.

Pineapples – .99 each

Avocados – .49 each!

Red Potatoes – $1.49 per five pound bag

Red Onions – .99 Per two pound bag

Baby carrots .69 per sixteen ounce bag

Eggs .99 per grade A large carton

Fresh St. Louis style spare ribs $2.49 per pound

Fresh family packs of Chicken breasts $1.49 per pound, average packs five pound packs.

Spring mix $1.49 per five ounce bag

Spinach – $1.49 per eight ounce bag

Italian salad mix -$1.49 per nine ounce bag

Caesar salad kit – $1.49 per ten ounce bag

Sweet butter lettuce – $1.49 per six ounce bag

Garden salad – .69 per twelve ounce bag < DEAL!

Now other deals worth mentioning :

Sweet baby Rays barbecue sauce $1.95 twenty eight ounces

Restaurant style tortilla chips – .99 per thirteen ounce bag

Salsa Con Queso $1.99 fifteen ounce jar

Salsa $1.69 per twenty four ounce jar – Mild or medium

Classic Hummus -$1.99 per ten ounce tub

So what can you do with all this as far as making a meal and snacks?

Main course :

Barbecue the ribs using the sweet baby rays sauce.

Make Kabobs with the chicken and the pineapple and onions.

Side dishes :

Salad with carrots, sliced avocado and onions and sliced red grapes – Dressing mashed avocados with a little mayo and lime.

Honey carrots

Potato salad

Desert :

Egg custard drizzled with pineapple sauce.

Snacks :

Tortilla chips and dip.

With either homemade guacamole , Salsa, Cheese Queso or Hummus.

See when I look at Adli`s sales ad I see meals waiting to be made and I am sure you do too!

Even with the list above I could make many, many meals out of all of that and the thing about it its eats cheap!

By Andria Perry
Photo By Andria Perry