Week Six – Thoughts And Fears

Six Weeks. How am I doing on this journey to stop shopping and use up the stockpile? Getting off coupons and boxed, bagged and frozen foods?

Did I go buy newspapers this past Sunday? Yes I did not. I was not proud of myself either and about the only thing I need with coupons is the toilet paper and I could have probably bought “just” those from a clipping service, there were no dog food coupons so I am paying full price for that at the moment.

My problem is not just providing for me, I can live in the produce isle, its I have to feed others and they do not like change.

The only things I bought using a coupon this week was one five pound bag of self rising flour and a can of Pam.

The flour was on sale at Publix for two dollars and the coupon was for twenty five cents, that doubled so I paid one dollar and fifty cents for the flour, this will last me a long time. The Pam was buy one get one free, at Publix they split the price so nothing rings up as free, just half price, making it just one dollar and fifty cents. I used a thirty cent coupon that doubled and it was just ninety cents. No stockpiling I was out of both.

Now what I did buy was produce and at Aldi`s but no coupons and no stockpiling.
Here is what I got this week:

Navel oranges- two ninety nine a bag

Roma tomatoes- one sixty nine – six tomatoes

Strawberries- one forty nine per sixteen ounces

Four cucumbers – forty nine cents each

Celery – sixty nine cents per pack

Cabbage – one thirty nine per head

Iceberg lettuce – eighty nine cents each head

Mushrooms – one thirty nine per eight pounces

Green beans – one eighty nine per large carton

Russet potatoes -one fifty nine per ten pounds

Red Delicious Apples – three forty nine per bag

Total : $19.46

This will last two people one week. Although I have cabbage I grew and put away in the deep freezer we still like fresh cole slaw and the frozen will not do.

So if I stick with just buying fresh and using up all the vegetables in the freezer then I will be only spending $80 to $100 per month on fresh produce per month. Well until I am growing all of this in the summer.

BUT as I break this addiction, I do feel the pain, I think about what day it is and how many days till the current sale will be over at each store. This may take a while!

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

Stretching Your Budget – March 21,2016

At a couple grocery store`s I was known as coupon queen not because I used coupons for everything but I always followed the rules and I was never nasty if a coupon did not work, I would simply take that item off, plus I ALWAYS had all my coupons ready and in order with my list and I knew what I would pay.

Some people do not understand how to use coupons at an extreme level and that is okay, any savings is money in your pocket.

But ….. with using coupons ,I know most everything in the food department is the boxed and packaged foods that are not really good for us and since I am walking away from that type of food I can help in other ways. What I call old fashion shopping as I did when I was a kid after mom passed away.

Cook the food your self. If you can follow the directions on a box to prepare what`s inside, you can cook anything, just follow directions also known as a recipe 🙂

This week Tony was out of meat, I can take it or leave it and I am choosing to leave it more these days but I am not a meat snob, people should eat what they want, Anyways here is the way I bought meat and how I make meals.

Bought :

Chicken breast

Shoulder steak

Ground beef

Pork roast

Pork chops

I paid, with tax included $27.73 now lets see how many meals I can get out of that amount of protein.

Chicken breast – four meals, making fried chicken, can feed more if I make soup or pot pies.

Shoulder steak – three meals, possible four meals, depends on how I cook it.

Ground beef – eight meals as just burgers, possible to make more meals depending on how I use it.

Pork roast – Five meals as b-b-q sandwiches, possible more meals if I make a pork dish and feed many.

Pork Chops – Six meals making fried pork chops/ b-b-q chops.

With a quick total of meals = twenty six meals or more. Making each meal with meat around one dollar.

Twenty six meals means nearly a month of dinners with meat for under $28.00.

Note: I only cook meat for dinner and I often have meatless days and I use beans or eggs as a protein.

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

.99 Red Potatoes And .49 Bay Carrots

ALDI is the place, but you already knew that! Yesterday the new weekly sales ad came out. March sixteenth to March twenty second.

The closer Easter gets the more I am seeing sales for having a nice Easter dinner.

First I will do the Produce picks of the week:

Baby carrots – forty nine cents per sixteen ounce bag

Yellow onions – seventy nine cents per three pound bag

Cabbage – seventy nine cents per head

Red Potatoes – ninety nine cents per five pound bag.

Black berries – ninety nine cents per six ounce package

Mandarins – two dollars and thirty nine cents per three pound bag

Meat picks of the week :

Smoked ham- butt portion- ninety nine cents per pound

Smoked ham- shank portion- seventy nine cents per pound

Spiral sliced ham – Half ham- one dollars and forty nine cents per pound.

Spiral sliced ham – Double glazed brown sugar- one dollars and seventy nine cents per pound.

Butterball turkey – One dollar and nineteen cents per pound.

Boneless leg of lamb roast – Six dollars and forty nine cents per pound

Chicken thighs – forty nine cents per pound – Family pack around five pound packages

Spareribs – two dollars and forty nine cents per pound

Frozen veggies :

Green beans – one dollars and forty nine cents per sixteen ounce package.

Broccoli florets – ninety nine cents per twelve ounce package.

And that is the specials this week at Aldi`s grocery store.

It depends on which way you like to go for Easter dinner. I would love to have a cook out and have the spareribs and chicken cooked out on the grill with a little bbq sauce, steamed green beans with butter and spices, maybe a few red potatoes. Lets not forget the bbq onions these are SO GOOD!

A couple pounds of ribs = $5.00

A couple pounds of chicken = $1.00

Green beans – $1.49

A couple pounds of Potatoes – .40

Two onions – .25

Just a little over $8.00 for a nice meal for two 🙂

What about you can you make a nice meal on the cheap from Aldi`s?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

Week Five – Thoughts And Fears

March 15,2016

How am I doing on this journey to stop shopping and use up the stockpile?

Did I go buy newspapers this past Sunday? No I did not. I did not even look at the preview to see how many inserts where coming out nor did I hunt up the preview of what coupons would be in the inserts.

I have to say that I do feel the hurt of breaking this coupon addiction. After all its something I did for many years and it never hurt anyone, instead its always helped. Maybe God sent all those coupons to get me through this rough time, it was coming and sent me coupons to stock up so I would have. Or maybe I am just full of crap and stocked everything like there was going to be the end coming or something 🙂 Maybe attack of the zombies.

One thing that I have not been able to do and that is stopping the Monday morning look at the new Publix ad that will be out on Wednesday. I do write down the ” stuff” I would buy with coupons and the cost. But for the most part all I want to buy is Dog food and toilet paper for a stock up price. But that urge is still there.

I have about used up all the meat that was in the freezer, except the deer. I am making a good dent in using the frozen vegetables that I put away from the garden or that I bought with coupons. I have even used up some of the died potato flakes and the Libby`s can goods. I am actually out of canned Tomatoes :/ now those I do, did use a lot. I may find some to stock because it`ll be months before I get to can fresh tomatoes, if its God`s will for that to happen.

I still buy the once a week fresh produce, but its only what is on sale, if its cheap enough I will freeze or can some of the fruits or vegetables for later but mostly I spend around $10 a week.

Something that makes me want to stop, is that with coupons I cannot hardly ever get free stuff anymore and that was my rush. I could walk into a grocery store get a cart full of food and hair and body, vitamins, cleaners etc., $200 worth and pay the taxes or sometimes nothing at all and at times the store would owe me 🙂 I am sure those days are gone. Oh well I am trying to quit anyways, for a while till I use up this stuff.

Do you have an addiction that helps but you want to break?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

.99 Kiwi Packages And .99 Strawberries Packages

March 9th to March 15th. Aldi`s Weekly specials.

This week is much like all the other weeks and Adli`s have an AWESOME sale. Since I am breaking my couponing addiction I am leaning on Aldi`s to help me. I can still shop but spend less and its for the most part ALL fresh produce that I buy and that is good for my body and to shrink the waist line.

Since Easter is nearing there are a few things Aldi is carrying for the occasion and with low prices too.

First the produce of the week sale:

Kiwi – ninety nine cents per package, usually six to a pack.

Strawberries – ninety nine cents per sixteen ounce package

Grapefruit – thirty three cents each.

Lemons – one dollar and seventy nine cents per two pound bag.

Navel oranges – one dollar and seventy nine cents per four pound bag.

Peaches – one dollar and seventy nine cents per two pound bag.

Plums – one dollar and seventy nine cents per two pound bag.

Nectarines – one dollar and seventy nine cents per two pound bag.

Aldi`s meat of the week sale :

Ham :

Smoked ham- butt portion- ninety nine cents per pound

Smoked ham- shank portion- seventy nine cents per pound

Spiral sliced ham – three dollars and forty nine cents per pound.

Spiral sliced ham – Half ham- one dollars and forty nine cents per pound.

Turkey and Chicken :

Butterball turkey – One dollar and nineteen cents per pound.

Boneless turkey breast – eight dollars and ninety nine cents per 48 punce package (frozen)

Family pack chicken breast – one dollars and forty nine cents per pound, average weight five pound packages.

Frozen veggies :

Green beans – one dollars and forty nine cents per sixteen ounce package.

Broccoli florets – ninety nine cents per twelve ounce package.

So what would I have for dinner?

Baked Lemon pepper chicken with buttered Broccoli florets and a kiwi, strawberry and peach salad in a dab of mayo dressing.

There ya go, now plan what is for dinner with this Aldi`s weekly ad.

By Andria Perry
Photo By Andria Perry – Aldi`s shopping carts.

Week Four – Thoughts And Fears

Sunday March 6, 2016. The First Sunday of the month. There were three inserts in the Sunday paper.

So did I cave and go buy this weeks Sunday newspaper? Yes I did. And was I happy with the coupons? No I was not. This is another week that the coupons sucked. I have really got to start looking for a preview before I buy them from now on out.

I feel like I am wasting money or just providing my friends with free coupons because there are none I want so I get none in return. Sure there was good coupons for shampoo but I have more than enough, about the only ones I will use will be for the no more tangle spray for my hair but I am going to have it cut so I really wont need that anymore.

I swear I am coming to the conclusion that it is time for me to stop buying inserts/ Sunday papers for a long time.

Some say that it takes three weeks, twenty one days to break an addiction, I am guessing that I am getting used to not shopping with coupons so the addiction is fading.

For the most part I am just buying fresh produce and cheap at Aldi`s grocery store and Meats for Tony at the new pic n Save they are cheap! ( was piggly wiggly) and there are no coupons for those items, except the butterball ground turkey.

From me growing and canning more food I am coming to realize that I can manage again without coupons and shopping. But I will add that I needed help and coupons was sent to me buy God when I asked him for help, I didnt just need food I needed everything at the time, when I began to use coupons for everything. I do have a small stockpile of goods that I am using daily.

I think its time for a new chapter in my life and that is going back to my roots and grow my own and make my own. So I need to close this chapter with coupons, or maybe set it aside and let it rest for a while, till the stockpile is used up.

Minimalism, talk the talk so walk the walk.

What do you think?

By Andria Perry
Photos by Andria Perry

.39 Avocados and .33 Grapefruits

The weekly produce picks at Aldi are an awesome priced this week! So far this is the best week in a long time for fresh vegetables and fresh fruits. March 2nd. to the 8th. 2016

We`ll start with the produce picks of the week that I seen yesterday while shopping for fresh goodness:

Avocados – Thirty nine cents each.

Grapefruits – Thirty three cents each.

Roma tomatoes – ninety nine cents per sixteen ounce bag, usually five to six per bag.

Strawberries – one dollar and twenty nine cents per sixteen ounce package.

Navel oranges – one dollar and seventy nine cents per four pound bag.

Mandarins – two dollars and thirty nine cents per three pound bag.

Organic baby Carrots – one dollar and nineteen cents per sixteen ounces.

Organic Spring mix – one dollar and forty nine cents per five ounce bag.

Now to the meat pick of the week :

Fresh USDA choice corned beef points – two dollars and ninety nine cents per pound.

Family pack of chicken drumsticks – forty nine cents per pound, usual size packs are four and one half pounds which equals around two dollars and twenty five cents a family package.

Lets see what else is a good deal this week :

Ground turkey – One dollar and eighty nine cents per sixteen ounce roll.

Fresh chicken thighs – ninety nine cents per pound.

Fresh chicken breast – two dollars and forty nine per pound.

Fresh chicken chicken leg quarters – eighty nine cents per pound.

That is what I see as pretty good deals this week at Aldi grocery store.

Since I don`t like to eat red meat this week is a perfect shopping and stocking week for me on chicken. I am not picky about the cut of chicken either, I can make a meal from any cut.

One of my favorites meals is Drumsticks baked in the oven, lightly salted and drizzled with black peppers, a few minutes before they are ready to take out of the oven, pour one half cup of fresh squeezed orange juice over the drumsticks and let this warm into the chicken.

With a side salad of spring mix, sliced baby carrots, diced roma tomatoes and chopped avocados, with a strawberry, vinegar and basil puree dressing.

You can feed a family of four for under ten dollars! thats just two dollars and fifty cents per fresh meal, nothing frozen.

How do you shop and save?

By Andria Perry
Photo By Andria Perry