Free Napkins and Peppers .50 Freezer bags

Well …..

Since I had to work aka landlady picking up rent, I may as well make the trip count with gas prices and all. I went to a fabulous sale at Publix grocery store.

I had looked at the new sale ad online so I about knew what I was buying and I stick to my list, except for one item and of coarse I did not have a coupon for that item.

I will not keep you any longer waiting for the deal and coupons needed to make this deal so here we go.

100_5537

6- Purina one dog food $8.49 each on sale buy one and get one free – Used $3.00 manufacturer coupon for each item = $1.25 each!

2- Smart Balance butter $3.35 each on sale buy one and get one free – Used $1.00 manufacturer coupon for each item = .68 each!

5- Rice works chips $2.89 each on sale at two for $2.89 -Used $1.00 manufacturer coupon for each item = .45 each!

2- Mezzetta Greek Peperoncini $1.99 each on sale buy one and get one free – Used $1.00 manufacturer coupon for each item = Free!

2 – Puffs nose tissue $1.50 on sale for $1.00 – used .35 manufacturer coupon that doubles to .70 for each item = .30 each!

8- Hefty freezer bags $2.39 each on sale $1.50 each – Used . 50 manufacturer coupon that doubles to $1.00 for each item = .50 each!

1- daisy sour cream $1.50 – no coupon 🙁

2 – Chinet napkins $1.49 each on sale $1.00 each – used $1.00 manufacturer coupon = free!

2- Hefty Paper plates $2.49 on sale for $1.50 each – Used $1.00 off two manufacturer coupon = $1.00 each!

Now the Betty Crocker and Ziploc storage container deal:

6 – Betty Crocker brownie mixes $2.49 each on sale buy one and get one free – Used .75 of three manufacturer coupon = .99 each

3 – Ziploc storage containers $3.19 each used three $2.00 off one when you buy 2 Betty Crocker mixes AND $1.00 off two manufacturer coupon = .86 each!

Grand total before sale and coupons was : $139.05

I paid $27.68
Taxes 6.99
____________
$34.67

Savings of $104.38

I am now officially stocked on Brownies for Christmas gifts. AND I have restocked the freezer bags, I still have a couple coupons so ya know I am going to buy more of those 🙂

100_5546

By Andria Perry
Photos By Andria Perry

.08 Libby`s Vegetables, .33 chicken broth and .16 per can Pepsi

That`s right I have been at it again! I could not help myself this week. Yes I have a stock pile with plenty of can goods and no we never have enough Pepsi so I did those deals, these deals were waiting for me!

So far my deals of the beginning of the week:

4 day sale – Sunday to Wednesday – Dollar General – Libby`s corn, green beans and sweet peas 3 for $1.00 [ must buy three to get this price ] – The Sunday 11-23 manufacturer coupon is $1.00 off 4 Libby`s vegetables . Wait for the deal options…..

I was not stopping at Dollar General store but I did have to run by Walmart so I price matched and the best part is they also have canned carrots and peas with carrots. I bought 12 cans for $1.00! I used three $1.00 off four manufacturer coupons, I paid out of pocket with taxes $1.32 , stocked and can share these. BUT if you chose to buy at Dollar General buy six cans and use one $1.00 off four manufacturer coupon and pay $1.00 for six cans.

Fred`s dollar -Pepsi $3.00 each with a coupon of $1.00 off two on box, Sweet Sue chicken broth 3 for $1.00 [ stock up price] and if you need a toaster, mixer, can openers they are $6.95.
I bought two 12 packs of can Pepsi – Used the manufacturer coupon on the box and three cans of broth for $5.00! I also shopped for my sister, she wanted a toaster to give someone for Christmas.

Now today I will do the deal below:

CVS – Gevalia coffee [ my favorite!] two for $10.00 and receive $3.00 extra bucks coupon back to spend in store. Used $2.00 coupon found on package for each. Pay $6.00 and get $3.00 coupon back to spend [ $3.00 ecb`s – one per person with card ]. Buy three Ocean spray cranberry sauces with berries and pay tax. Out of pocket for two bags of coffee and three cans of cranberry sauce $6.00 plus tax 🙂 Or save the $3.00 extra care bucks for next weeks sale.

Or I may just flip that $3.00 ecb`s and buy all coffee!! Buy 2 for $6.00 plus tax and get the $3.00 ecb`s. Then do another coffee deal at two for $10.00, use 2 manufacturer coupons on package = $6.00 AND the $3.00 ecb`s making those two bags $3.00 plus tax.

Forget the cranberry sauce, I am buying coffee!

Love me some coupons!

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

FREE Hellman`s mayo AND .35 Campbell`s soup

Yes you guessed right! She has went to Publix and did more of that extreme coupon stuff. I call it paying with newspaper and keeping my money. This week its free mayonnaise and .35 per can of Campbell`s cream soups.

I really did not want to go shopping today but the benefits out weighed the want to hibernate. Today is the last day for store coupons (they expire 11-18) on the mayo and the soup and those coupons is what makes the deals so sweet. The coupon $1.00 off of five Campbell`s soup if from the monthly email ” best meals at home” from Publix. The $2.00 off one Hellman`s mayo was on the back of a weekly sales ad, I clipped five of those, yes $10.00 off with newspaper!

HEADS UP: Publix is only allowing 2 Hellman`s mayo per customer so take someone with you to stock up, or make a couple trips in and out of the store.

Now to the deals and the coupons I used:

Transaction one:

2- Hellman`s mayo $5.69 each, on sale buy one get one free- used $1.00 manufacturer coupon AND $2.00 off one store coupon = FREE with .31 overage ( means you make money! from that newspaper)

1- Pam cooking spray $2.99 each, on sale buy one get one free- used . 30 manufacturer coupon that doubled to .60 = .90

Total before coupons and sale was $15.06
I paid : .59
taxes .72
_____
$1.31

Transaction two:

2- Hellman`s mayo $5.69 each, on sale buy one get one free- used $1.00 manufacturer coupon AND $2.00 off one store coupon = FREE with .31 overage

5 – Campbell`s cream of chicken/ mushroom soup $1.43 each, on sale buy one get one free- used $.40 off four manufacturer coupon that doubled to .80 AND $1.00 off five store coupon = $1.77 for all five or .35 each.

1- Crisco Canola oil $3.83 each, on sale buy one get one free- used one .25 manufacturer coupon that doubled to .50 = $1.42

2- Duncan Hines deluxe brownie mix with walnuts $2.89 each, on sale buy one get one free- No coupon BUT read on.

1-Duncan Hines frosting $1.99 on sale $1.50 – Used $1.50 manufacturer coupon on one frosting when you buy two Duncan Hines baking mixes = free

OR Two brownie mixes and one frosting for $2.89 = around . 96 each.

1- Totino`s pizza rolls $4.11 each, on sale buy one get one free- No coupon.

Grand total before coupons or sale was : $35.10

I paid : 7.00
Taxes 1.70
_____
$8.70

Transaction three – Tony

1 – Hellman`s mayo $5.69 each, on sale buy one get one free- used $2.00 off one store coupon = .85

Total before coupons and sale was $5.97
He paid : $.83
taxes .28
____
$1.11

Now lets total up the grand total and amounts paid.

Grand total was : $56.13
I paid : $11.12

A savings of $45.01

I am not stocked up on mayonnaise for six months and I have plenty of cream soups for the holidays.

LOVE ME SOME COUPONS!

NOTE: Used buy one of certain products and you give one to feed the children, sponsored by the manufacturer. I used 4 and the coupon gave me.01 each that doubled to .02.

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

.77 Domino`s Sugar 4 pounds bags and .67 Tresemme shampoo

Yes you guessed right if you thought ” She has went off to Publix and did more of that extreme coupon stuff. Domino Sugar and Tresemme was the deals of the week with coupons.

I know what people are thinking ” that woman is a diabetic, what in the world is she doing buying sugar?” I do not live in this house alone, they like sweet tea. Plus Christmas will be here before ya know it and that is what I do for Christmas, I bake gifts so sugar is a must.

There were a couple coupons out for the tresemme shamppoos and conditions too so I could not pass up dirt cheap hair products no matter how many I already got, but we wont talk about that 🙂

I also got lucky with cake mix and frosting coupons, I do not make whole cakes for gifts but I make cup cakes so everyone gets different flavors, I have to say, sometimes its cheaper to buy the cake mix and frosting than making the cakes from scratch.

OHHH! I got a turkey! For.59 per pound!

Now here is the deal and the deals are good till next Tuesday night:

Publix brand turkey on sale .59 per pound – $6.37- No coupon.

8 – Domino sugar, 4 pound bags $3.15 each on sale buy one get one free – used .40 manufacturer coupon for each that doubles to .80 = .78 each

3- Tresemme shampoo and conditioner $4.49 each on sale $3.67 – Used $2.00 off one manufacturer coupon AND $1.00 off one store coupon = .67 each

2- Pillsbury cake mix $1.59each on sale for $1.00 – used .35 manufacturer coupon that doubled to .70 AND store coupon $1.00 off one when you buy two frostings = FREE and .70 overage on each box toward frostings

4- Pillsbury frostings $1.79 each = $7.16 for four -used coupon overage from cake mix = $5.76 for all four

Grand total before sale and coupons = $68.57

I paid : 20.33
Tax 3.52
______
23.85

A savings of $44.72

Not my best but hey I got a turkey too! Just eight bags of sugar at full price would have been $25.20 without adding taxes!

Still proud of myself and love me some coupons 🙂

100_5464

By Andria Perry
Photos by Andria Perry

.95 Beneful dog food And FREE McCormick`s Brown Gravy

Yes I did it again, I ripped off the store with paper! Yes newspaper paid for my stuff today. After all coupons are money.

I went by my favorite Publix Grocery store this evening on my way home from the dentist (no, nothing wrong, Just a cleaning and check up and all is good :).

I was wanting to stock up on Little bites by Purina but they don`t have any or don`t carry it but the other store does so I will save the rain check to get that one.

Anyways back to my shopping trip today and Saving more than $60.00!

Here is the breakdown:

Rain check was first:

8 – Beneful dog food 4 pound bag $5.89 each, on sale buy one get one free – Used $2.00 on each = $1.89 for every two (.95 each !!!)

10 – cans of Campbell`s soup $1.49 each, on sale buy one get one free – Used -40 off four manufacturer coupon that doubled to .80 AND $1.00 off five store coupon = . 39 each

8 – McCormick brown gravy mix $1.25 each, on sale two for $1.00 – Used $1.00 off two manufacturer coupon = FREE

2- Kraft mayonnaise on sale $1.50 – Used -50 off one that doubled to $1.00 manufacturer coupon = .50 each

Grand total before sale and coupons was : $76.75

I paid : $12.11
Tax 3.39
______
$15.50

A total savings of $61.25

Now that is how I like to extreme coupon, especially for dog food!

As I was checking out the employee bagging said ” I would not pay that price for this dog food”. The cashier that knows me said ” you would if you pay what she`ll pay”. The cashier knows me and we share deals all the time and on occasion coupons.

With that being said the dog food alone would have been $47.12 with no tax added and with the price in half because of the buy one get one sale it was $23.56 and then I put a $2.00 coupon on each bag and I paid $7.56 for 32 pounds of dog food.

Love me some coupons!!!

By Andria Perry

Photos By Andria Perry

.50 Halls Cough Drops and .50 Kraft Mayo – Saved $92

Yep! That is right I got some super deals this week coupon shopping at my favorite store, Publix. Halls Cough Drops and Kraft Mayo was the super score of my week.

This time of the year is when I can stock up on any cold or flu medication or just cough drops and that is exactly what I did with cough drops. Tony has COPD so he coughs a lot but he also hunts and they are great for him to use to calm that cough.

It is also a good time to stock up on mayonnaise, although there are two sizes on sale I opted for the smaller squeeze bottle because I can use them when I travel and seriously, they were .50 with the coupon.

So… Here is the sale and the coupons I used to save nearly $100 dollars in both trips.

Day one :

8 – Halls cough drops $1.91 each on sale buy one get one free – Used $1.00 off two manufacturer coupon = .91 for two

6 – Kraft Mayo $2.99 on sale for $1.49 – Used .50 manufacturer coupon that doubled to $1.00 = .49 each

4- Barber stuffed chicken breast $5.49 each on sale buy one get one free -Used $1.50 manufacturer coupon for each = $2.49 for two

4- Dog Chow $5.69 each on sale buy one get one free – Used $1.00 manufacturer coupon each = $3.69 for two

Total before coupons and sale was : $81.46

I paid $18.97
Tax 3.60
_______
$22.57

Day two :

5 – Smithfield cubbed Ham $3.29 each on sale buy one get one free – Used .55 manufacturer coupon each = $2.19 for two

1 – Barber stuffed chicken breast $5.49 each on sale buy one get one free -Used $1.50 manufacturer coupon = $1.25 for one

1- Dog chow $5.69 each on sale buy one get one free – Used $1.00 manufacturer coupon = $1.85 for one

1 – Little bites dog chow $5.69 each on sale buy one get one free – Used $2.00 manufacturer coupon = . 84

1- Mayfield Ice cream $6.29 on sale buy one get one free – Used $1.00 manufacturer coupon = $2.12 for one

1 – Klondike bar $4.31 on sale buy one get one free – No coupon = $2.16 for one

1 – 8 O`clock coffee $6.71 on sale buy one get one free – No coupon = $3.36 for one

2- cactus . 79 each – No coupon

Total before coupons and sale was : $54.81

I paid $18.64
Tax 2.69
_______
$21.33

Now lets total both days of groceries:

Total before coupons and sale was : $136.27

I paid $43.90 tax included.

A savings of $92.37

That is how I like to shop!

Now I must add that I did not waste gas to just do these deals, I was already in two for appointments and the grocery store was on route.

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

$1.57 Diet Pepsi 12 Packs AND More!

Target is the place! That is right, Target!

As I was flipping so carelessly through the target weekly ad I seen it! The coupon of all coupons! Save five dollars when you buy fifteen dollars worth of Pepsi products and Aquafina water.

The Diet Pepsi is on sale 4 for $12.00 and the water is on sale $3.79 for a 24 pack.

There ya go! that is $15.79 right there. Now hot that price with a five dollar coupon and now I am down to $10.79, but lets not stop there! My friend Mindy gave me Diet Pepsi coupons 🙂 $1.00 off a 12 pack. NOW we are doing some serious coupon damage. $6.79 for ALL four 12 packs of diet Pepsi AND a 24 pack of Aquafina.

That is what I am talking about! BAM!

But I still have to add those pesty taxes so it ran my cost up to $7.87. I can live with that.

Now for some food, next stop Aldi grocery store.

100_5415

We all know that Aldi`s is the cheapest ever on produce and that is exactly what I bought.

2- Cucumbers .49 each

Iceburg Lettuce – .89 each

Broccoli – $1.69 each

4 pounds of red grapes – $1.98 each two pound bag

Bananas .44 per pound -$1.12

Gala apples 3 pounds – $1.99

1- can of corned beef

Now the grand total was $14.12 but I do not under stand why I was NOT charged taxes because I paid with cash. Oh well I will not complain 🙂

Now lets tally up the money spend on drinks and food :

Grand total before coupons and sale was $40.15

I spent $21.99.

I saved $18.16

Now that is how I like to shop for under $25.

Do you use coupons? Do you use store coupons with your manufacturer coupons?

By Andria Perry
Photos by Andria Perry