Free Bounty Paper Towels And Free Garnier Fructis Hair Care

I could not help myself I went shopping again! Using coupons for free stuff is so addictive , I bet one day there will be group for coupon users like AA ūüôā

I went to a several stores on my way to check my Post office box and to check on my sister.

First was the little grocery store in a tiny town Mayfield Ice cream two for $4.00 . I had coupons! So I bought four and used $1.00 off each getting four cartons of ice cream for $4.40 …. Yayy me!

Next was Fred`s dollar store, they double coupons on Saturday up to .70 : I had four . 50 manufacturer coupons left to spend today before they expired, today. Bounty paper towels on sale .90 each = FREE all four, Four Pace salsa $1.00 each – Used two buy two get .50 off manufacturer coupons – $2.40 for all four.

Then my all time favorite coupons spending store Publix! Today I had the competitor coupon – $5.00 off $25.00 Dollar General coupon good for today ONLY.

I stopped by my sisters and she did not want to go but wanted me to pick up her a bag of pizza rolls on sale for $4.50, she gave me $5.00 and that covered the tax. But She got more, a lot more.

Here is what I got and what coupons I used :

Transaction one

1- Totino`s pizza rolls 90 count – $4.50 – no coupon

5 – gariner fructis shampoo and conditioners $3.49 on sale for $3.00 each – Used $2.00 off one manufacturer coupons = $1.00 each

1 – Birdseye protein blend frozen Veggies $2.48 on sale $2.00 each – used $1.00 off one manufacturer coupon = $1.00

3- Mahatma rice – one pound bag $1.29 – Used .50 manufacturer coupon that doubled to $1.00 – .29 each.

Now take off the $5.00 off $25

Total before coupons and sale was $30.19

I paid $8.26 tax included

savings of $21.93

I figured I got the Garnier fructis hair care for free with the competitor coupon.

Transaction number two :

5- Birdseye protein blend frozen Veggies $2.48 on sale $2.00 each – used $1.00 off one manufacturer coupon = $1.00

4- Smithfield ham $3.59 on sale buy one get one free – Used .55 off one manufacturer coupon = $2.59 for two – Four = $5.18

2 – zone perfect protein bars $1.00 – Used .50 manufacturer coupon that doubled to $1.00 = FREE

1- Fiber one chocolate chop cookie on sale for $1.50 – Used .50 manufacturer coupon that doubled to $1.00 = . 50

2 – Town House crackers $3.63 on sale buy one get one free – Used $1.00 off two manufacturer coupon = $2.63 for two

1- Minute rice single serve rice bowls $1.99 – Used .50 manufacturer coupon that doubled to $1.00 = . 99

Now take off the $5.00 off $25 competitor coupon

Total before coupons and sale was $41.41

I paid $11.03 tax included

Total savings of $30.38

I figured I got the Birdseye vegetables for free with the competitor coupon.

Total before coupons for everything $89.20

Total out of pocket $25.89

Total savings = $63.31

When I got back to my sisters house I gave her the pizza rolls , Garnier fructis shampoo and conditioner , A birdseye veggie and a roll of Bounty paper towels . Her comment was ” I know this cost more than $5.00 “. I told her “Nope not with coupons, it was all free “.

That is how I like to spend $25.89!

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

Paid $22 For $81 Worth Of Food – Plus

Sometimes I have to pay full price but I try my best to NEVER pay full price on anything, especially food for me and my dogs.

Y`all know by now that my favorite grocery shopping store is Publix because here in Central Alabama they double .50 manufacturer coupons to $1.00 AND their buy one get one free items do not ring up as one full price and the other free, they ring up half price on both items and I can use a coupon on each of those items . Double coupons and double savings on buy one get one free sales!

This week my big, no my huge money savings was the dog food and I got a couple items totally free . Here is the break down :

8 – 4.4 pounds of Purina dog chow – $5.69 each on sale buy one get one free – Used eight $1.50 manufacturer coupons = $10.76 for eight bags

2- fifty count hefty paper plates $2.49 each on sale two for $3.00 – Used $1.00 off two manufacturer coupons = $2.00 for two

2- Smithfield hickory ham slices $3.59 each -on sale buy one get one free – used one .55 manufacturer coupon and one .75 manufacturer coupon = $2.29 for two

2- Mrs. Cubbison`s seasoned croutons $1.49 each -on sale buy one get one free – Used $1.00 off two manufacturer coupons = . 49 for two

1- Kens salad dressing $3.15 each on sale buy one get one free – Used $1.00 off one manufacturer coupon when you buy two Mrs. Cubbison`s croutons = .58 for one.

2- Cans of Ole El Paso refried beans $1.59 each – Used two .50 manufacturer coupons that doubled to $1.00 = $1.18 for two cans

2 – Starkist tuna pouches $1.43 each on sale $1.00 each -Used $1.00 off two manufacturer coupon = $1.00 for two

2 – Swanson 32 ounce vegetable broth $2.67 each on sale buy one get one free – Used two $1.00 store coupons AND one .75 off two manufacturer coupon = Free and made .08 in money

1- Spinach herb wraps – $3.49 – No coupon ūüôĀ

Total before coupons and sale = $81.06

I paid $22.03

That is how I like to used coupons to maintain the stockpile and feed my dogs.

By Andria Perry
Photo By Andria Perry

$1.00 Hormel Chili With Beans

I know what most people will say ” yuck! why not make your own Chili? ” . There are days that I just cannot be home to cook but there are still people looking at me and waiting for lunch or dinner.

As most of you know the price of can goods have went sky high as most everything in the past couple of years, but we won`t blame any President, so if you can find them on sale and apply a coupon then double savings for you!

I normally don`t go into the small grocery store in this small town but I needed a loaf of whole wheat bread so I ran in for that and I grabbed a sales ad when I left. I was looking through this ad later in the evening and I noticed they had Hormel chili two for $3.00 . I can say that at Walmart I know they are almost $2.00 each and at times , yes only at times, they are $2.00 each at Publix.

I gathered up my coupons and the next trip into town I stopped and did a stock up. I bought ten cans and I used a manufacturer coupon for the amount of $1.00 off two cans making each can just $1.00.

Maybe you are thinking thats a lot of canned chili and it is but I can say that it will be used for different meals and not just eating a bowl of chili with cracker, although I like a bowl of chili with crackers sometimes.

What I see when I see can chili is meals, junk food meals made at home.

For Instance:

Chili pie – Corn chips on bottom, Hot chili on top of the corn chips and top with American cheese.

Chili dogs – Hot dog bun, meat franks and chopped onions and chili on top. Addition topping if you want it all the way are Ketchup and mustard. Sweet relish and Kraut.

Those are two fast meals for a super busy, I cannot cook kind of day. Plus the kids will think they are eating out instead of at home ūüôā

Got any quick meals with can chili?

By Andria Perry
Photo by Andria Perry

.02 Herbal Essence Hair Mousse and $1.25 Kraft Cheese

100_5165
Yes! you did read that right, I paid two cent per can of herbal essence hair mousse. A total of .16 for all eight cans and I bought two blocks of Kraft cheese and two packages of shreds for $1.25 each.
   There is this deal at Target that will end on Saturday September 19,2015 and I did it today without any problems at all.
   Here is the deals and what coupons to use :
   Buy Eight Herbal essence Hair mousse $2.99 to $3.39 .For me it was,
    Five for $2.99 Each and  three at $3.39 each a total of $25.16
     Use one Target store coupon $5.00 off $20 beauty coupon found in their weekly sales ad. Now the total is $20.16.
   Use four Buy one get one free Herbal essence hair product up to $4.99 .  AND they scan for full price of $4.99 so now the Total for ALL eight cans is .16 .
   Kraft cheese shreds 8 ounces and Kraft block cheese 8 ounces is on sale five for $10.00 or two dollars each.
  Buy Four and use four .75 manufacturer coupons that I printed on line at coupons .com. I pay $1.25 each . My total is $5.00
  Tony just had to have this plastic cup and it was .75.
  The grand total before coupons was $39.52
  Now my total with using coupons is $5.91 add taxes ( added before coupons)$2.89 = $8.80
  Total savings of $30.72
¬† That is still not to shabby for eight hair products and four packs of cheese. I did let my sister get a hair mousse, she made the remarks ” When I need more I will call you “. Now meaning she would do the deal at Target but shop at my house for free, I reckon that is what big sisters are for.
¬† When we were waiting on my sister to come out of Pet smart Tony said ” using those coupons like you do is what saves money to buy stuff we do not have coupons for, And thats a good thing . “
  I do love me some coupons!
  By Andria Perry
  Photos By Andria Perry- note one can of mousse is missing from picture. Sister took it.

.24 Toaster Strudels And free Olives

 I know I have spoiled myself with NEVER paying full price. I clip those coupons and look for the sales each week. No it does not take my whole day. I work and I have a homestead to take care of Plus two dogs.
   My store of choice is Publix and for fresh produce I do not grow yet I go to Aldi`s .
¬† A couple weeks ago Publix had Toaster strudels ( $2.48 each box ) on sale buy one get one free making them $1.24 each and you know that was the same week that a Manufacturer coupon came out for .50 off one came out. My publix doubles coupons so that .50 turned into $1.00 making them .24 each box. BUT when I got there they were sold out! They gave me a rain check and I used it today. I got seven boxes for $1.68 …. thats right, I practically stole them.
¬† Next I had printed the Lindsay olive coupon $4.99 , you know those fancy kind. They are $4.59 so that coupon gave me FREE olives and .40 to spend ūüôā
   Its Bisquick time! ( $3.83 each )It is on sale buy one get one free $1.91 each this week and I had that printed  Manufacturer coupon from coupons . com for .50 that doubled to $1.00 . Under $1.00 ! Bam !
  And the Minute rice is not on sale but I get lazy and I can microwave this so I got three packs at $1.99 and used .50 Manufacturer coupon that doubled to $1.00 making each just .99!
  Then I blew my cheap deal away when I bought a head of cauliflower for $3.99.
  But my total before coupons and sale was $44.96 and all I paid was $9.67 ( no sales tax added ). Now that is how I like to shop and stock with coupons. Next year I will grow my own cauliflower that is for sure.
  I have not sat down with the coupons to match up with the deals of the week as of yet. But I know Diet Pepsi is on sale at CVS drug store three for nine dollars and thats the cheapest so far this week.
  Do you use coupons? Do you get free foods all the time?
By Andria Perry
Photos By Andria Perry